Новини

Новини

21 ноември 1871 – роден в Пловдив Панайот Пипков, композиторът на "Върви народе възродени"

21 ноември 1871 – роден в Пловдив Панайот Пипков, композиторът на "Върви народе възродени"

21.11.2005 г. 7:08:08
21 ноември 1871 – роден в Пловдив Панайот Пипков, композитор и капелмайстор. От ранна възраст учил цигулка и писал стихове. Бил е любител актьор в пловдивска и в софийска трупа, играе и в театър "Сълза и смях“, откъдето, със съдействието на артистите, заминава да учи музика в Милано.

От 1899 последователно е диригент на музикалните дружества във Варна и Русе, после учител в Ловеч и София. Без прекъсване води самодейни хорове и оркестри и създава много творби за тях. През 1918 става диригент в Свободния театър, където поставя оперетите "Царицата на чардаша“ от Калман, "Розата на Стамбул“ и "Есенни маневри“. Бил е хормайстор на Народната опера в София, артист и музикант в Софийския драматичен театър, капелмайстор на Градската духова музика.

П. Пипков е обезсмъртил името си с музиката на "Химн на св. св. Кирил и Методий“ (по-популярна за всички ни като "Върви народе възродени" ), чийто текст е написал Стоян Михайловски, докато е бил учител в Русе. Песента се ражда през 1901г. в час по пеене в Ловчанското Петокласно мъжко училище, когато учителят – композиторът Панайот Пипков, вижда как един ученик вглъбено чете прекрасното стихотворение на Стоян Михайловски – "Върви народе възродени". Той взима тебешира и още преди урока да е свършил, написва нотите на музиката на черната дъска. Стихотворението се състои от 15 куплета, като в различните варианти на изпълнение се пеят пет или шест.

"Върви, народе възродени" неизменно присъства на всеки 24 май – Денят на славянските просветители Св. Св. Кирил и Методий. Всички българи я пеят с благодарност, благоговение и гордост от делото на светите братя – създаването на славянската писменост.

Обичана и популярна е и песента му "Сладкопойна чучулига“ по текст на Ц. Церковски. Автор е на много клавирни пиеси, хорови песни, на драми и стихове. Умира на 25 август 1942.

Нима случайно авторът на музиката на химна за славянските просветители Св. Св. Кирил и Методий е роден в Пловдив, там където те са празнувани за първи път официално?!

Днес е Световният ден на книгата и авторското право
Световният ден на книгата и авторското право се отбелязва по решение на ЮНЕСКО от ноември 1995 г.
22 април - Международен ден на Земята
На 22 април се отбелязва Международният ден на Земята.
143 години от Априлското въстание
Отбелязваме 143 години от Априлското въстание. Априлското въстание избухва на 20 април стар стил (1 май нов стил) 1876 г. в Копривщица и е организирано от Българския революционен централен комитет.
Авиомузеят в Крумово отваря врати за празника на авиацията и космонавтиката
Днес честваме Международния ден на авиацията и космонавтиката.
Международен ден на ромите
Днешният ден е празник за ромската общност по цял свят.
Ден на лъжата или Ден на хумора? За деня на хумора и шегата почти сериозно
На първи април си спомняме, какви сме били през останалите 364 дни на годината. (Марк Твен)
Преди 104 години правим скок във времето...
През 1916 година в 24.00 ч на 31 март, България прави "скок в бъдещето" - вместо 1 април настъпва 14 април...
 27 март - Международен ден на театъра
Мисията на театъра е да събира в едно хората, идеите, чувствата и Международният ден на театъра 27 март е една от най-значителните прояви на тази мисия.
Днес е БЛАГОВЕЩЕНИЕ
менници: Благовест, Благовеста, Благой, Блага, Евангелина, Bангел, Бонка.Обредна трапеза: риба (печена или варена), шарена пита, лучникПразникът е наричан още Благовец, Б...
Днес е Тодоровден
Днес е Тодоровден
23.3.2024 г. 9:00:00
Именници: Тодор, Тодорка,Теодор, Теодора. Обредна трапеза: пита с мая, леща, чорба от гъби.