To:
From:
Относно:
Бележки:
 
Captcha
Въведи кода от картинката
 

Компютърни гиганти хвърлиха котва у нас



След "Хюлет-Пакард" и "Майкрософт" търсачката "Гугъл" също откри България

Бащата на интернет и вицепрезидент на "Гугъл" - Винтър Сърф (вляво) доведе в България още десетина шефове на IT гиганти
"Американците идват!" Така най-кратко може да се обясни инвазията на щатски компютърни и интернет гиганти в България. Само преди дни стана ясно, че компанията на най-богатия човек в света Бил Гейтс - "Майкрософт", е избрала България за свой център в региона. Той трябва да заработи до средата на другата година и ще обслужва всички клиенти на корпорацията в Югоизточна Европа. Това е поредното признание за българските компютърни специалисти от световните лидери в областта на информационните технологии.
Само преди месец врати отвори подобен център, но на друг гигант - "Хюлет-Пакард". На площ от над 10 хил. кв. метра близо 1000 български IT специалисти обслужват клиентите на компанията от Източна Европа, Африка и Азия.
Във вторник и Брайън Кют, един от шефовете на компанията "Верисайн", която управлява в интернет домейните .com и .net, също обяви, че възнамерява да открие свой офис в България. Причината е, че у нас се е увеличил значително броят на регистрираните страници в интернет с подобно окончание. От 2004 г. до днес българските сайтове .com и .net са нараснали с 42%. Над 400% пък е ръстът на българските страници .org за последните пет години.
От квалификацията и конкурентоспособността на българските компютърни специалисти бе изненадан дори и бащата на интернет и вицепрезидент на световноизвестната търсачка "Гугъл" Винтън Сърф. Той сподели, че българските IT експерти не отстъпват на лидерите в света. За това "Гугъл" възнамерява да инсталира у нас сървър за подобряване на скоростта и достъпа до сайта.
Така малко неочаквано се оказа, че малка България предизвика интерес сред най-големите и могъщи IT компании в света. Една от безспорните причини е напливът от добри компютърни спецове у нас. От друга страна, везните допълнително натежават и заради политическата стабилност и отличните икономически условия. Така поне Теодор Милев, управляващ корпорацията "Майкрософт" за България, обясни защо компанията на Гейтс е предпочела България.
Нашенецът обаче е по-скептично настроен. Той не вярва, че може да бъде равен със западните си колеги. Дори нещо повече - работата в подобни центрове за обслужване на клиенти по телефона или интернет е, меко казано, обида за квалификацията му. Защото довчерашните компютърджии от висока класа от утре ще станат обикновени телефонисти. За това и повечето специалисти у нас, които по една или друга причина са останали в страната, са убедени, че мощните корпорации идват, за да се възползват от евтината работна ръка, сравнително ниската цена на земята в България и възможността след 2007 г. да атакуват страните в Европейския съюз от София.
Дали обаче всичко това е вярно, ще разберем след години. А дотогава дано повече компании като "Хюлет-Пакард", "Гугъл" и "Майкрософт" да инвестират в българското образование с обучението на кадри и в икономиката чрез нови работни места.
Ивайло ВЕЛКОВ, СтандартНюз