Новини

Новини

 Годишнина от края на Варшавския договор

Годишнина от края на Варшавския договор

31.3.2009 г. 1:00:15

По време на Унгарската революция от 1956 г., правителството ръководено от Имре Наги обявява оттеглянето на Унгария от Варшавския договор. В отговор, съветски войски нахлуват в Унгария и смазват бунта за две седмици, използвайки Варшавския договор за оправдание. Другите страни от Варшавския договор не участват във военната намеса.

Силите на Варшавския договор са използвани няколко пъти, като по време на Пражката пролет от 1968 г., когато те нахлуват в Чехословакия за да сложат край на реформисткото движение водено от правителството на Александър Дубчек.

Началникът на военния отдел на Чехословашката комунистическа партия, Генерал-лейтенант Вацлав Пръчлик в телевизионна новинарска конференция изобличава Варшавския договор като неравноправен съюз и обявява че чехословашката армия е готова да защитава суверенитета на страната със сила, ако е необходимо. На 20 август 1968 г. групировка състояща се от 23 дивизии на съветската армия влиза в Чехословакия. В нахлуването участват също 1 унгарска, 2 Източногермански и 2 Polish дивизии както и 1 Българска бригада. Румъния отказва да предостави войски. ГДР не влиза в Чехословакия, тъй като ръководството на ВД не иска чехите да направят паралел с нацисткото нахлуване.

Това нахлуване се обяснява от доктрината на Брежнев, според която Съветският съюз си запазва правото да се намесва в страните от ВД за които има "опасност да се отклонят" от учението на комунизма, особено обвинените в намерение за промяна към капитализъм.

След нахлуването в Чехословакия, Албания формално напуска договора, макар че е престанала да го подкрепя още през 1962 г. Румънският генерален секретар Николае Чаушеску обявява нахлуването както за нарушаване на международното право, така и за принципа на ВД за взаимна ненамеса във вътрешните работи. Той заявява че колективната самозащита срещу външна агресия е единствената цел на Варшавския договор.

Страните от НАТО и Варшавския договор никога не влизат в бой един срещу друг, но водят Студена война повече от 35 години често във войни чрез посредник. През декември 1988 г. съветският генерален секретар Михаил Горбачов предлага така наречената Доктрина на Синатра която гласи че [Доктрина на Брежнев|доктрината на Брежнев]] ще бъде изоставена и че централноевропейските страни ще получат самостоятелност. Когато става ясно че Съветският съюз няма вече да използва сила за да контролира страните от Варшавския договор, през 1989 г. в Централна Eвропа започва поредица от бързи промени и световният комунизъм рухва.

Когато Германия се обединява на 3 октомври 1990 г., обединена Германия де юре е член на НАТО и Варшавския договор едновременно.

Новите правителства в Централна Европа не поддържат Варшавския договор и през януари 1991 Чехословакия, Унгария и Полша обявяват че ще оттеглят подгрепата си на 1 юли същата година. България подкрепя искането през февруари и става ясно че ВД на практика е мъртъв.

На снимката - сцена от кръвролитията, дело на Варшавскиият съюз, по време на Пражката пролет

Авиомузеят в Крумово отваря врати за празника на авиацията и космонавтиката
Днес честваме Международния ден на авиацията и космонавтиката.
Международен ден на ромите
Днешният ден е празник за ромската общност по цял свят.
Ден на лъжата или Ден на хумора? За деня на хумора и шегата почти сериозно
На първи април си спомняме, какви сме били през останалите 364 дни на годината. (Марк Твен)
Преди 104 години правим скок във времето...
През 1916 година в 24.00 ч на 31 март, България прави "скок в бъдещето" - вместо 1 април настъпва 14 април...
 27 март - Международен ден на театъра
Мисията на театъра е да събира в едно хората, идеите, чувствата и Международният ден на театъра 27 март е една от най-значителните прояви на тази мисия.
Днес е БЛАГОВЕЩЕНИЕ
менници: Благовест, Благовеста, Благой, Блага, Евангелина, Bангел, Бонка.Обредна трапеза: риба (печена или варена), шарена пита, лучникПразникът е наричан още Благовец, Б...
Днес е Тодоровден
Днес е Тодоровден
23.3.2024 г. 9:00:00
Именници: Тодор, Тодорка,Теодор, Теодора. Обредна трапеза: пита с мая, леща, чорба от гъби.
Световен ден на водата
Световният ден на водата се отбелязва на 22 март по решение на конференцията на ООН за околната среда и развитието, взето в Рио де Жанейро, Бразилия през юни 1992 година.
20 март- Международен ден на франкофонията
Първият “Sommet de la Francophonie” се състои в Париж през 1986 г. В него участват около 44 държави, които решават да обявят 20 март за международен ден на франкофонията. През декември 199...
Днес е роден немският гений Рудолф Дизел
Да си припомним трагичната съдба на на великия немец - Рудолф Дизел, който продаде патента си   15 декември 1899 година. Мюнхен, ул. "Lessingstrasse&rd...