Новини

Новини

ФОТОИЗЛОЖБАТА „Мегалитите в България – какво оцеля до началото на ХХІ век” вече и в Пловдив

ФОТОИЗЛОЖБАТА „Мегалитите в България – какво оцеля до началото на ХХІ век” вече и в Пловдив

14.4.2009 г. 17:27:48
Вчера в Пловдив бе открита ФОТОИЗЛОЖБАТА „Мегалитите в България – какво оцеля до началото на ХХІ век”. До края на месец април пловдивчани ще могат да разгледат изложбата на Любомир Цонев и Константинос Марицас в залата на Етнографския музей в Стария град.

През 2006 и 2008 г. учени от Института по астрономия, БАН, Института по физика на твърдото тяло и Мадридския автономен университет осъществиха две архео-астрономични експедиции за регистрация и измервания на долмените в България. Събраният снимков материал бе представен пред широка публика в София чрез фотоизложбата „Мегалитите в България – какво оцеля до началото на ХХІ век” 15-18.09.2008, Галерия Академика, БАН.

За да се постигне още по-голяма популяризация на тези археологични паметници, да се обсъдят хипотези за същината им, както и пътища за спасяването им от по-нататъшна разруха, инициаторите на експедициите проведоха в София ПЪРВИ СИМПОЗИУМ „МЕГАЛИТИ НА БАЛКАНИТЕ” ( 27.03.2009 в Дома на архитекта, София ). Сега пък изложбата обикаля България и в момента е в Пловдив.

За строителните похвати на траките през ранната желязна епоха (ХІІ – VІ в.пр.Хр.) представа дават засега само долмените, които в България са широко разпространени в планината Странджа. Долменът, което на бретонски означава каменна маса, представлява в най-простата си форма четири големи отвесно издигнати каменни блока, образуващи правоъгълно помещение, отгоре покрито също така с един или няколко блока. Както другаде, така и в Странджа се срещат и много по-сложни форми: долмени с малко преддверие или двойни долмени, долепени един до друг...

Всичко това във фотоси и текстов материал и още много други интересни неща ще откриете на изложбата в Етнографския музей, Пловдив.
Заповядайте!

ОРГАНИЗАТОРИ:

Любомир Цонев,Ст.н.с. ІІ ст., д-р по физика, Институт по физика на твърдото тяло – БАН; ltsonev@abv.bg 
Константинос Марицас, автор на книгата “Цивилизация и естествен подбор”, инженер; kmar@abv.bg


На снимката горе: с. Хлябово Хасковско – Долмен - Конструктивно най-сложният мегалит е т.н. долмен (от бретонски език: дол = маса, плот, плоча, мен = камък). Те са каменни гробници.

Днес е Световният ден на книгата и авторското право
Световният ден на книгата и авторското право се отбелязва по решение на ЮНЕСКО от ноември 1995 г.
22 април - Международен ден на Земята
На 22 април се отбелязва Международният ден на Земята.
143 години от Априлското въстание
Отбелязваме 143 години от Априлското въстание. Априлското въстание избухва на 20 април стар стил (1 май нов стил) 1876 г. в Копривщица и е организирано от Българския революционен централен комитет.
Авиомузеят в Крумово отваря врати за празника на авиацията и космонавтиката
Днес честваме Международния ден на авиацията и космонавтиката.
Международен ден на ромите
Днешният ден е празник за ромската общност по цял свят.
Ден на лъжата или Ден на хумора? За деня на хумора и шегата почти сериозно
На първи април си спомняме, какви сме били през останалите 364 дни на годината. (Марк Твен)
Преди 104 години правим скок във времето...
През 1916 година в 24.00 ч на 31 март, България прави "скок в бъдещето" - вместо 1 април настъпва 14 април...
 27 март - Международен ден на театъра
Мисията на театъра е да събира в едно хората, идеите, чувствата и Международният ден на театъра 27 март е една от най-значителните прояви на тази мисия.
Днес е БЛАГОВЕЩЕНИЕ
менници: Благовест, Благовеста, Благой, Блага, Евангелина, Bангел, Бонка.Обредна трапеза: риба (печена или варена), шарена пита, лучникПразникът е наричан още Благовец, Б...
Днес е Тодоровден
Днес е Тодоровден
23.3.2024 г. 9:00:00
Именници: Тодор, Тодорка,Теодор, Теодора. Обредна трапеза: пита с мая, леща, чорба от гъби.