Новини

Новини

Гледаме слънчево затъмнение на 29 март

Гледаме слънчево затъмнение на 29 март

28.3.2006 г. 4:40:43

Частично слънчево затъмнение може да се наблюдава от територията на България на 29 март(сряда) от 12.38:42 ч. до 15.04:58 ч.
Петима астрономи от Института по астрономия при БАН ще наблюдават в град Сиде /Турция/ пълното слънчевото затъмнение на 29 март. Астрономическата експедиция ще се ръководи от н.с. д-р Петър Духлев, каза астрономът Момчил Дечев, член на научния екип. Нашите учени ще наблюдават поляризацията на слънчевата корона на разстояние до 5 слънчеви радиуса и ще й направят спектрални изследвания. Събраната информация ще бъде обработена и представена на международни научни конференции, както и ще бъде публикувана в наши и чужди специализирани издания. Слънчево затъмнение се получава, когато диска на Луната се намира пред диска на Слънцето. При пълното слънчево затъмнение Луната преминава по по-близката до Земята част от орбитата си. Частично затъмнение се наблюдава, когато Луната преминава по по-отдалечената от Земята част от орбитата си. На 29 март пълното слънчево затъмнение ще бъде видимо от вътрешността на тесен коридор, който по дължина пресича приблизително половината от Земята, поясни Дечев. Пътят на лунната сянка започва на 29 март в Бразилия - в 8.36 часа по Гринуич, пресича Атлантика, Северна Африка и Централна Азия, където ще завърши в 11.48 часа по Гринуич - на северната граница на Монголия. Преминавайки между островите Крит и Кипър, лунната сянка ще достигне южния бряг на Турция в 10.54 ч. по Гринуич. Централната линия на лунната сянка ще лежи на около 70 километра източно от град Анталия, откъдето затъмнението ще може да се наблюдава в продължение на 3 минути и 45 секунди. Пресичайки планинските области в Централна Турция, лунната сянка ще достигне Черно море по северното крайбрежие на Турция в 11.10 ч. по Гринуич. Частичното слънчево затъмнение ще бъде видимо от вътрешността на по-широка ивица на полусянката на Луната, която включва Северна Африка, Европа и Централна Азия, каза астрономът. Наблюдението на затъмнението трябва да става само със специални защитни очила, посочи Дечев. Последното пълно слънчево затъмнение бе на 11 август 1999 г. То беше наблюдавано от Европа, Западна Азия и Северна Африка. Тогава атмосферните условия над Черно море и Балканския полуостров бяха идеални за наблюдение, припомни астрономът.

Източник: БТА

Днес е Световният ден на книгата и авторското право
Световният ден на книгата и авторското право се отбелязва по решение на ЮНЕСКО от ноември 1995 г.
22 април - Международен ден на Земята
На 22 април се отбелязва Международният ден на Земята.
143 години от Априлското въстание
Отбелязваме 143 години от Априлското въстание. Априлското въстание избухва на 20 април стар стил (1 май нов стил) 1876 г. в Копривщица и е организирано от Българския революционен централен комитет.
Авиомузеят в Крумово отваря врати за празника на авиацията и космонавтиката
Днес честваме Международния ден на авиацията и космонавтиката.
Международен ден на ромите
Днешният ден е празник за ромската общност по цял свят.
Ден на лъжата или Ден на хумора? За деня на хумора и шегата почти сериозно
На първи април си спомняме, какви сме били през останалите 364 дни на годината. (Марк Твен)
Преди 104 години правим скок във времето...
През 1916 година в 24.00 ч на 31 март, България прави "скок в бъдещето" - вместо 1 април настъпва 14 април...
 27 март - Международен ден на театъра
Мисията на театъра е да събира в едно хората, идеите, чувствата и Международният ден на театъра 27 март е една от най-значителните прояви на тази мисия.
Днес е БЛАГОВЕЩЕНИЕ
менници: Благовест, Благовеста, Благой, Блага, Евангелина, Bангел, Бонка.Обредна трапеза: риба (печена или варена), шарена пита, лучникПразникът е наричан още Благовец, Б...
Днес е Тодоровден
Днес е Тодоровден
23.3.2024 г. 9:00:00
Именници: Тодор, Тодорка,Теодор, Теодора. Обредна трапеза: пита с мая, леща, чорба от гъби.