Новини

Новини

Започна Рамазан Байрам

Започна Рамазан Байрам

23.10.2006 г. 10:59:51
Свещеният за мюсюлманите месец Рамазан е деветият месец от мюсюлманския лунен календар, през който те спазват ежедневен строг пост от изгрев до залез слънце - не приемат храна и напитки, не пушат и не вдъхват благовония.

Рамазанът за мюсюлманите сунити започва при появата на новата луна. Затова в някои страни празникът започна още в неделя. От изгрев до залез по време на свещения месец вярващите не се хранят, не пият вода, не пушат и нямат сексуални връзки. Месец Рамазан е считан за свещен, защото тогава Аллах разкрива Корана на Мохамед чрез архангел Гавриил.

Това постене се нарича “Оруч”. По традиция един час преди слънцето да изгрее, започват да бият тъпани, които събуждат хората, за да могат те да се нахранят преди изгрев. Който се събуди по-късно, няма право да яде цял ден. Краят на деня, когато вече е позволено да се яде, се нарича “Ифтар”. Тогава на масата се слагат всякакви лакомства и сладки. Постите не са задължителни за децата, бременните, болните и за хората на път. Те са символ на усилията на духа да победи земните изкушения. Рамазанът е и време за благодеяния и щедрост към бедните.

Три дни преди Рамазан Байрам е “Кадир геджеси”. Според легендата на тази вечер всички дървета започвали да се кланят, а от небето се отваряла врата, но това го виждат само истински вярващите. Всички желания, изречени през тази вечер от хората, които виждат тази врата се сбъдват.

Празникът Рамазан Байрам продължава три дни. Първият ден преди Байрама жените месят мекици и ги раздават на съседите си, а децата обикалят от къща на къща и събират бонбони, мекици и разни сладки. На Байрама рано сутринта мъжете отиват на джамия на “Байрам намаз”, където ходжата обявява започването на празника. Същия ден по-младите посещават по-възрастните, целуват им ръцете, за да им честитят празника и да им искат прошка за всички грешки, които са направили. Организират се много веселби.

По време на празниците преди вярващите да се отправят към храма за "байрам намаз", всеки трябва да произнесе "тешрик текбири" - своеобразна възхвала на Аллах и неговия пророк Мохамед. В продължение на три дни хората от общността трябва да се поздравяват с думите "Байрамънъз кутлу олсун".

Традицията повелява раздаването на милостиня без разлика на вероизповеданието на по-бедните, болните, сираците и децата, родени преди изгрев слънце. Според правилото по-заможните хора трябва да отделят част от богатството си на по-бедните. Вечерта на 19 срещу 20 октомври също по-заможните правят вечеря за бедните. Тя носи здраве на този, който дава вечерята.

Тъй като в трите дни на байрама правоверните се черпят с баклава и бонбони празникът е известен още като Шекер Байрам. С най-голяма радост го посрещат децата, които в замяна на своето послушание и примерно поведение, освен сладкиши традиционно получават и парични подаръци.
Източник - Bulgarian Post  
Днес е Световният ден на книгата и авторското право
Световният ден на книгата и авторското право се отбелязва по решение на ЮНЕСКО от ноември 1995 г.
22 април - Международен ден на Земята
На 22 април се отбелязва Международният ден на Земята.
143 години от Априлското въстание
Отбелязваме 143 години от Априлското въстание. Априлското въстание избухва на 20 април стар стил (1 май нов стил) 1876 г. в Копривщица и е организирано от Българския революционен централен комитет.
Авиомузеят в Крумово отваря врати за празника на авиацията и космонавтиката
Днес честваме Международния ден на авиацията и космонавтиката.
Международен ден на ромите
Днешният ден е празник за ромската общност по цял свят.
Ден на лъжата или Ден на хумора? За деня на хумора и шегата почти сериозно
На първи април си спомняме, какви сме били през останалите 364 дни на годината. (Марк Твен)
Преди 104 години правим скок във времето...
През 1916 година в 24.00 ч на 31 март, България прави "скок в бъдещето" - вместо 1 април настъпва 14 април...
 27 март - Международен ден на театъра
Мисията на театъра е да събира в едно хората, идеите, чувствата и Международният ден на театъра 27 март е една от най-значителните прояви на тази мисия.
Днес е БЛАГОВЕЩЕНИЕ
менници: Благовест, Благовеста, Благой, Блага, Евангелина, Bангел, Бонка.Обредна трапеза: риба (печена или варена), шарена пита, лучникПразникът е наричан още Благовец, Б...
Днес е Тодоровден
Днес е Тодоровден
23.3.2024 г. 9:00:00
Именници: Тодор, Тодорка,Теодор, Теодора. Обредна трапеза: пита с мая, леща, чорба от гъби.