Новини

Новини

 Авторът на най-нашумелия и най-награждавания роман "Соло" - Рана Дасгупта, ще гостува в Пловдив , днес 29 април от 18.30 ч.

Авторът на най-нашумелия и най-награждавания роман "Соло" - Рана Дасгупта, ще гостува в Пловдив , днес 29 април от 18.30 ч.

29.4.2010 г. 8:55:11

 

Авторът на най-нашумелия и най-награждавания роман "Соло" - Рана Дасгупта, ще гостува в Пловдив на 29 април от 18.30 ч. Негов домакин е поетесата Божана Апостолова. Тя ще го представи в София, Пловдив, Стара Загора и Варна.

"Соло" е разказ са съдбата - истинска и въобразена - на един стогодишен българин. Действието на романа се развива в София и проследява историята, надеждите и провалите на последното столетие.

Миналата година "Соло" спечели "Not the Booker Prize" и току-що стана носител на Commonwealth Writers' Prize.

Рана Дасгупта е британец на около 40 г. Роден в Кентърбъри. Отраства в Кембридж, учи в Бейлиол колидж, Оксфорд, специализира във Франция и САЩ. Живее в Делхи. Индийците го нареждат в топ 3 на своята писателска листа.

Марица






Британско-индийският белетрист Рана Дасгупта публикува своя роман "Соло", в който голяма част от действието се развива в България, пише вестник "Файненшъл таймс".

Джон Съдърланд от "Файненшъл таймс" прави кратка рецензия на произведението, която разкрива любопитни за българската публика подробности от неговото съдържание.

Действието започва през 2005 г., а главният герой, слепият Улрих, по това време е на 100-годишна възраст - малко по-млад от българската държава, "създадена" като конституционна монархия от "водовъртежа" на събитията на Балканите през 1878 г. Авторът прави ретроспективен скок към младостта на своя герой, а действието се завръща в 2005 г. едва на 168-а страница. Бащата на Улрих е амбициозен железопътен инженер, който мечтае да свърже Багдад, София и Париж с лъскава нова железница и "да измъкне България от Азия". Младият Улрих проявява афинитет към музиката, но баща му попарва брутално неговите стремежи, като хвърля цигулката му в огъня и се зарича, че няма да му позволи "да провали живота си".

Животът на Улрих преминава през различни перипетии, както и този на баща му, който е осакатен през Първата световна война. Тогава, както и през Втората световна война, България се бие на страната на Германия, отбелязва Съдърланд. "Голяма грешка", заключава той. Впоследствие страната попада под ботуша на Кремъл и "най-тъпата пионка на Москва - Тодор Живков", както се изразява Съдърланд.

Майката на Улрих е отведена без причина в "български ГУЛАГ", от който се завръща, загубила разсъдъка си. България е плячкосана и отровена от комунистическите си господари до такава степен, че замърсеният софийски въздух разяжда дамските чорапогащници. Улрих прекарва последните си дни сам в мизерна стая до автогарата. В този момент действието се завръща в 2005 г., откъдето започва.

Ако романът беше приключил на тази 168-а страница, той щеше да бъде своеобразна приказка за провала на малката държава от Източния блок и на един огромен социален експеримент, отбелязва Съдърланд. Повествованието обаче продължава в поредица от привидно несвързани помежду си случки. Една от тях е историята на метреса на грузински олигарх, който е убит след 1989 г. След неговата смърт тя става партньорка на шеф на американска компания - гигант в развлекателната индустрия. Двамата подпомагат български музикант и негов сънародник - текстописец, които получават световно признание.

Съдърланд се изказва сравнително скептично за качествата на романа, който според него е написан в доста сух стил. "Но в крайна сметка колко добри романи за България сте чели?", пита риторично той в края на своята статия. Според Съдърланд, който перефразира думите на Невил Чембърлейн по адрес на Чехословакия, България е "далечна страна, за която знаем малко, а ни пука още по-малко".

БТА

Днес е Световният ден на книгата и авторското право
Световният ден на книгата и авторското право се отбелязва по решение на ЮНЕСКО от ноември 1995 г.
22 април - Международен ден на Земята
На 22 април се отбелязва Международният ден на Земята.
143 години от Априлското въстание
Отбелязваме 143 години от Априлското въстание. Априлското въстание избухва на 20 април стар стил (1 май нов стил) 1876 г. в Копривщица и е организирано от Българския революционен централен комитет.
Авиомузеят в Крумово отваря врати за празника на авиацията и космонавтиката
Днес честваме Международния ден на авиацията и космонавтиката.
Международен ден на ромите
Днешният ден е празник за ромската общност по цял свят.
Ден на лъжата или Ден на хумора? За деня на хумора и шегата почти сериозно
На първи април си спомняме, какви сме били през останалите 364 дни на годината. (Марк Твен)
Преди 104 години правим скок във времето...
През 1916 година в 24.00 ч на 31 март, България прави "скок в бъдещето" - вместо 1 април настъпва 14 април...
 27 март - Международен ден на театъра
Мисията на театъра е да събира в едно хората, идеите, чувствата и Международният ден на театъра 27 март е една от най-значителните прояви на тази мисия.
Днес е БЛАГОВЕЩЕНИЕ
менници: Благовест, Благовеста, Благой, Блага, Евангелина, Bангел, Бонка.Обредна трапеза: риба (печена или варена), шарена пита, лучникПразникът е наричан още Благовец, Б...
Днес е Тодоровден
Днес е Тодоровден
23.3.2024 г. 9:00:00
Именници: Тодор, Тодорка,Теодор, Теодора. Обредна трапеза: пита с мая, леща, чорба от гъби.